Szczep Pinot Noir

Pinot Noir uprawia się w Burgundii i w innych rejonach Francji, Niemczech, Szwajcarii, Kalifornii i Nowej Zelandii. Syrah należy do tradycyjny szczep Australii i Afryki Południowej i jest kolejnym wysokiej jakości gatunkiem. Odmiana ta daje obfite plony oraz zawiera dużo barwników i tanin, co sprawia, że długo dojrzewa w drewnianych baryłkach. Dobre gatunki mają aromaty jagód, eukaliptusa oraz w miarę dojrzewania nabierają aromatów korzennych.

Wina te doskonale komponują z wszelkimi daniami mięsnymi, zwłaszcza wołowiną, jagnięciną, dziczyzną, kaczką i gęsią. Syrah występuje w dolinie Rodanu, Prowansji, Langwedocji, Australii, Kalifornii oraz Afryce Południowej. Do najlepszych szczepów białych winogron należą: Chardonnay, Riesling, Sauvignon Blanc i Muscat. Chardonnay należy do najbardziej znanych szczepów białych winorośli i pochodzi z Burgundii.

W ciągu ostatnich lat odmiana ta zdobyła sobie taką popularność, że obecnie uprawia się go na całym świecie. Największą zaletą tego szczepu są soczyste i jędrne owoce, które w efekcie dają wino mocne i intensywne w smaku. Chardonnay, wyróżnia się wśród innych szczepów, tym, że doskonale nadaje się do leżakowania w dębowych baryłkach, gdzie nabiera swojego pełnego, podkreślonego dymnymi aromatami, bukietu.