Szczep Merlot

Kolejnym szczepem należącym do czołówki należy Merlot, czyli jeden z najlepszych szczepów czerwonych winorośli. Jednakże jego największą wadą jest bardzo niska odporność sadzonek. Straty na plantacjach wynikają głównie przez wiosenne przymrozki i ataki pleśni, a także zbyt duża częstotliwość opadów. Merlot charakteryzuje się delikatnym, subtelnym smakiem i nasilonym aromatem owocowym.

Wino to, podobnie jak Cabernet Sauvignon, z którym jest często zestawiane, doskonale nadaje się do długiego dojrzewania w dębowych baryłkach. Szczep ten występuje zarówno w Europie, głównie we Francji, Włoszech, Rumunii i Słowenii, jak również poza Europą: w Argentynie, Chile, Afryce Południowej i Nowej Zelandii. Pinot Noir jest kolejnym szczepem pochodzącym z Burgundii, który najlepiej rośnie w chłodnym klimacie, który odznacza się średnią ilością opadów. Gatunek ten daje soczyste owoce o bardzo cienkiej skórce.

Najlepsze wina szczepu Pinot Noir pochodzą z Burgundii, gdzie skrupulatnie wykorzystuje się ich potencjał do dojrzewania, dlatego też niektóre burgundy mają nawet kilkanaście lat. Jednakże wina tego gatunku pija się najczęściej młode, ponieważ mają wtedy intensywny owocowy posmak, w przeciwieństwie do starszych, charakteryzujących się mniej słodkimi aromatami.